Przegląd budowlany dla obiektów budowlanych

Bezpieczeństwo i odpowiedzialność” to motto jakie przyświeca naszej codziennej pracy. Pracujemy dla wielu właścicieli i zarządców dużych i małych budynków. Każdy kolejny obiekt budowlany jest dla nas nowym wyzwaniem i w każdy kolejny budynek wkładamy całe nasze doświadczenie i wiedzę. Ekspertyza, opinia, okresowa kontrola obiektu budowlanego, przegląd instalacji elektrycznej czy książka obiektu budowlanego to dziedziny w których się specjalizujemy. Dbamy by przegląd techniczny był przeprowadzony zgodne z przepisami (Ustawa Prawo budowlane Art. 62, Art. 64; Rozporządzenie Ministra Infrastruktury). Ostatnia nowelizacja Ustawy (Dz. U. 2007r. nr 99 poz. 665) zmienia wymagania dotyczące okresowej kontroli. Dla określonej grupy obiektów przegląd roczny należy przeprowadzać dwa razy do roku w okresach: 1 grudzień – 31 maj oraz 1 czerwiec – 30 listopad. Potocznie określonych jako przegląd półroczny, czy wiosenny – jesienny. Przegląd pięcioletni nie uległ zmianie w zakresie ani częstotliwości wykonania. Wynik ponad 398 600 m2 (dane na dzień 20.12.2016r.) łącznej powierzchni obiektów budowlanych, dla których opracowaliśmy stosowną dokumentację budowlaną czy przeprowadziliśmy przegląd roczny lub przegląd pięcioletni to liczba, która co roku się zwiększa i pozwala sądzić, że to co robimy, robimy dobrze. W tym przekonaniu utwierdza nas zadowolenie Klientów na terenie całego województwa pomorskiego. Naszym celem jest podwojenie tej liczby. Wiemy że utrzymanie wysokiej jakości świadczonych usług i to że nasi Klienci widzą w nas partnera, pozwoli osiągnąć zamierzony cel. Pracujemy dla najlepszych i dokładamy szczególnej staranności, by nasz produkt był narzędziem efektywnego zarządzania w rękach naszego Klienta.

Wśród naszych Klientów są:

- Agencja Nieruchomości Paluszkiewicz – Roman Paluszkiewicz

- Wspólnoty Mieszkaniowe na terenie Tczewa

- Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

- obiekty oświatowe: szkoły i przedszkola na terenie województwa pomorskiego

- obiekty służby zdrowia, szpitale, przychodnie na terenie Tczewa

- obiekty kolejowe na terenie województwa pomorskiego

- budynki TBS w Tczewie

 

 

Przegląd budowlany to czynności kontrolno-nadzorcze, dokumentowane i wykonywane przez upoważnionych i wykwalifikowanych inspektorów, dla budynków i obiektów budowlanych, pomagające właścicielom lub zarządcom zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Obowiązki właściciela, zarządcy i użytkownika obiektu budowlanego

Co to jest obiekt budowlany? Co to jest budowla? Co to jest budynek? Dlaczego odpowiadasz za utrzymanie budynku w należytym stanie? Za co odpowiadasz? Kto może Ciebie skontrolować? Kto może Ciebie ukarać? Jakie możesz otrzymać kary za zaniedbanie obowiązku utrzymania obiektu budowlanego, budynku w należytym stanie?

Na powyższe pytania i zagadnienia znajdziesz odpowiedź na naszych stronach.

Co to jest obiekt budowlany?

Jest to budynek wraz z instalacją i urządzeniami technicznymi, budowla stanowiąca całość techniczno – użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami.

Co to jest obiekt budynek?

Obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Co to jest budowla?

Należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej. Spełnienie tych wymagań polega na: zapewnieniu bezpieczeństwa konstrukcji, zapewnieniu bezpieczeństwa pożarowego, zapewnieniu bezpieczeństwa użytkowania, zapewnieniu odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska, ochronie przed hałasem i drganiami, oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród, ponadto należy zapewnić: zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną oraz odpowiednio do potrzeb w energię cieplną i paliwa, przy założeniu efektywnego wykorzystania tych czynników, usuwanie ścieków, wody opadowej i odpadów. Obiekty użyteczności publicznej i obiekty mieszkaniowe budownictwa wielorodzinnego muszą spełniać niezbędne warunki do korzystania z tych obiektów przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich.

 

Przeglądy budowalne wykonywane co najmniej raz w roku – Przegląd roczny

Do zakresu obowiązków zarządcy, użytkownika lub właściciela budynku należy zaliczyć między innymi planowanie i ścisłe przestrzeganie terminów dokonywania kontroli instalacji.

Przeglądy budynku (kontrole okresowe), stosownie do obowiązujących przepisów - Art. 62 Prawa budowlanego - powinny być dokonywane co najmniej raz w roku.

Polegają one na sprawdzeniu:

  1. Elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu;
  2. Instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska;
  3. Instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Art. 5 rozporządzenia z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych określa, jakie elementy budynków mieszkalnych narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania należy objąć szczegółowym sprawdzeniem.

Są to:

  • zewnętrzne warstwy przegród zewnętrznych (warstwy fakturowe), elementy ścian zewnętrznych (attyki, filary, gzymsy itp.), balustrady loggii i balkonów itp.;
  • urządzenia zamocowane do ścian i dachu budynku;
  • elementy odwodnienia budynku oraz obróbek blacharskich;
  • pokrycia dachowe;
  • instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
  • urządzenia stanowiące zabezpieczenie pożarowe budynku;
  • elementy instalacji kanalizacyjnej odprowadzającej ścieki z budynku;
  • przejścia przyłączy instalacyjnych przez ściany budynku.

 

Pięcioletni przegląd budynku

Przegląd budynku o charakterze zasadniczym, zwany przez niektórych generalnym, można zorganizować łącząc wspólnie przegląd budowlany roczny i pięcioletni.

Przeglądy budynków trzeba wówczas wykonać w porze wiosennej.

Przegląd budynku zasadniczy - wykonywany raz na 5 lat – obejmuje zakres, który jest wymagany dla kontroli budynków rocznej i kontroli budynków 5 letniej.

Podkreślmy wyraźnie: przegląd budowlany generalny to przegląd budowlany wykonany jednocześnie w zakresie kontroli rocznej i 5 letniej w porze wiosennej.

Dla każdego rodzaju kontroli należy wykonać osobne protokoły pokontrolne – pomimo, że kontrole były wykonywane jednocześnie.

Wspólne wykonywanie przeglądu budynku rocznego wraz z pięcioletnim ma charakter organizacyjny (oszczędność czasu i środków przeznaczonych na ten cel). Tak należy rozumieć charakter „kontroli generalnej obiektu budowlanego” - przestarzałego terminu, który jednak jeszcze funkcjonuje w obszarze terminologii związanej z kontrolą obiektów budowlanych.

Jeżeli plan kontroli przewiduje częstsze kontrole (w zakresie podanym dla kontroli rocznej), aniżeli 1 raz w roku, to – niezależnie od wykonanego przeglądu o charakterze zasadniczym – należy wykonać powtórną kontrolę roczną. Ponadto właściciel lub zarządca budynku może przeprowadzać przeglądy robocze mające na celu określenie stanu przygotowania budynku, urządzeń i instalacji do użytkowania w okresie zimowym.

Kontrola budynku 5 letnia obejmuje sprawdzenie stanu sprawności technicznej i przydatności do użytkowania całego obiektu budowlanego, estetyki obiektu oraz jego otoczenia. „Przez należyty stan estetyczny obiektu budowlanego należy rozumieć utrzymanie w dobrym stanie elewacji i wyglądu obiektu oraz innych jego elementów, jak też zapewnienie harmonii pomiędzy wyglądem obiektu a otoczeniem naturalnym i stworzonym przez człowieka” (SA/Rz 77/2002).

W czasie kontroli budynków 5 letniej należy także zbadać instalację elektryczną i piorunochronną w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji i przewodów oraz uziemień instalacji aparatów.